This Register lists Student Prizes awarded by Flinders University.

Not all prizes are awarded each year, often because of changes in course content.

Related link: Rules for prizes


* = equal prize awarded

The Applied GIS Project Prize

2004: Katona, Laszlo F; 2005: Daniels, Nathan C; 2006: Cudmore, Jonathan W; 2007: Murray, Andrew; 2008: Henderson, Philip; Copley, Shaun; 2009: Copley, Shaun; 2010: Cuthill, Thomas; 2011: Zhang, Hui; 2012: Marko Curcic; 2013: Mabarrack, Annmarie; 2014: Morgan, Andrew; 2015: Daly, Leon

The Australian Computer Society (SA) Prize for Computer Science

1989: Vamplew, Peter W; 1990: Orbach, Julian; 1991: Prathip, Sukpituk; 1992: Watt, Stuart L; 1993: Galliford, Anthony S; 1994: Bayliss, Phillip D; 1995: Glastonbury, Daniel J; 1996: Winch, Donovan M; 1997: Weber, Derek C; 1998: *Smith, Melanie L; *Hunwick, Jenny A; 1999: Seshadri, Neil; 2000: Parsonson, Adrian; 2001: Parsonson, Adrian; 2002: Gilkes, Natalie; 2003: Harvey, Sean; 2004: Chantratri, Smarom; 2005: Rice, Tom; Luscombe, David; 2007: Mitchell-Smith, Terri; 2008: *Shelly, Philip; *Victory, Leon; 2009: McBride, Matthew; 2010: Ruyter-Hooley, Brigge; 2011: Sambrooks, Lawrence; 2012: Madley, James; 2013: Wu, Lee-Ying; 2014: Wooldridge, Tobias; 2015: Bloomfield, Robert

The Australian Institute of Environmental Health Prize

1994: Hardy, William A; 1995: Miller, Megge J; 1996: Craig, Duncan L; 1997: McPherson, Helen T; 1998: Feleppa, Adele; 1999: Watson, Nerylee A; 2000: *Montgomerie, Kerin L; *Luscombe, Alison B; 2001: Fearnley, Emily J; 2002: Pasetto, Raimondo A; 2003: Patane, Tina-Marie; 2004: Pratt, Robin G; 2005: Nunn, Catherine M; 2006: Maciunas, Carolyn; 2007: Vickers, Andrew B; 2008: *Sethi, Deepti; *Funnell, Tanja; 2009: Cookson, Catherine; 2010: Al-Obaidi, Tamara; 2011: Frankham, Scott [No longer offered]

The Australian Institute of Physics Bragg Medal

1990: Phillips, Daniel; 1991: Signorelli, David; 1992: Medlin, Andrew; 1993: No award; 1994: Noble, Garry J; 1995: Stockman, Kym A; 1996: Clisby, Nathan A; 1997: Williams, Matthew L; 1998: Haselgrove, Henry L; 1999: Fee, Gregory; 2000: Richards, Sally; 2001: Raeside, Mitchell C; 2002: Jasieniak, Jack J; 2003: Skawronski, Tristan D; 2004: Aitchison, Tony; 2005: Debs, John; 2006: Pesor, Nadine; 2007: Lawrance, Emma; 2008: Clancy, Kieran; 2009: Larsen, Lachlan; 2010: Daniels, Thomas; 2011: Murrie, Rhiannon; 2012: Peter, Samuel; 2013: Sibley, Paul; 2014: Podgorski, Stefan; 2015: Wray, Jordan

Australian Population Association (APA) Prize

2006: Schaefer, Marissa K; 2007: March, Nicole; 2008: Salafia, Matthew; 2009: Stojandinovic, Milijana; 2010: Belanger, Kent; 2011: Wadewitz, Carla; 2012: Cassar, Stacey; 2013: Doeke, Tegan; 2014: Daly, Leon; 2015: Richardson, Benjamin

Chamber of Commerce and Industry South Australia Inc Prize in Science

[previously South Australian Chamber of Manufacturers Prize in Science]

1968: *Astill, Robyn L, *Croft, David B; 1969: Ackland, Bryan D; 1970: Bammer, Gabriele; 1971: *Cronshaw, Ian G, *Watson, Kym S; 1972: Haines, Kym Gregory; 1973: Meaney, Bruce; 1974: Ritchie, Kym R; 1975: Frost, Lindsay R; 1976: McCaskill, Duncan B; 1977: *Chan, Chi Wang, *Ey, Robert W; 1978: McCarthy, James Greig; 1979: Nicholls, Kathryn Jane; 1980: Dutch, Michael James; 1981: *Tapley, David, *Latz, Heather W; 1982: Nicholls, Jennifer Ann; 1983: Treloar, Kirsten M; 1984: Elsey, Julie A; 1985: Barbara, Joseph; 1986: Jayasekera, Dhammika R; 1987: Wright, David R; 1988: Phillips, Daniel R; 1989: Pannu, Harbin S; 1990: Chen, Colin Chaofeng; 1991: Chittleborough, James B; 1992: Walker, Alison; 1993: *Moller, Cindy, *Stockman, Kym A; 1994: Clisby, Nathan A; 1995: Clare, Bradley A; 1996: Ranzijn, Tangerine; 1997: *Gopalsamy, Geetha, *Henderson, Steven; 1998: Luerssen, Martin H; 1999: No award; 2000: No award; 2001: No award; 2002: No award. [No longer offered].

Chris Marlin Prize Postgraduate Student Publication Prize in Computer Science, Engineering and Mathematics 

2013: Atyabi, Adham; 2014: Farhoudi, Hamidreza; Smith, Michael; 2015: Dehbari, Nazila; Fallahnezhad, Khosro

The Claire Corani Memorial Prize in Physics

1996: No award; 1997: No award; 1998: Gilbert, Laura M; 1999: Coleman, Victoria A; 2000: No award; 2001: Casey, Sara J; 2002: Jagger, Alice; 2003: Mason, Claire E; 2004: Francies-Staite, Jessica; 2005: Pesor, Nadine; 2006: Lawrance, Emma; 2007: No award; 2008: Ellis-Gibbins, Lilian; 2009: Murrie, Rhiannon; 2011: No award; 2012: Babij, Tamara; 2013: No award; 2014: No award; 2015: Wiese, Jasmine

CRA (Exploration) Prize in Geological Mapping

1987: Veska, Laurence T; 1988: Davis, Richard P; 1989: *Barry, Rebecca J, *Crosato, Simon; 1990: Schuppan, Brett; 1991; Androvich, Paul; 1992: Chambers, Christopher D; 1993: Bongers, Elizabeth A; 1994: Innes, Penelope E; 1995: Quinn, Matthew J; 1996: Scott, Carolyn M; 1997: Howes, Nikki M; 1998: O'Callaghan, Benjamin; 1999: No award; 2000: No award; 2001: No award; 2002: No award. [No longer offered].

Defence SA Prize in Maritime Engineering and Naval Architecture

2012: Burgess, Jack; 2013: Maesalu, Maik; 2014: Sigalas, Suzanne; 2015: No award; [No longer offered].

Department for Environment and Heritage Naracoorte Caves Award for Best Practicum in the Bachelor of Ecotourism

2005: Johnson, Karen; 2006: Gregory, Alana; 2007: Martin, Naomi; 2008: Wilson, Megan; 2010: Meyer, Victoria; 2011: Bartlett, Katie; 2012: Madden, Kimberley & Pindo, Aviad; 2013: [No longer offered]

Engineers Australia (SA) Subject Prize in Mechanical Engineering

2012: Albrechtsen, James; 2013: Trott, Robert; 2014: Knight, Hamish; 2015: Stewart, Jesse

The Environment Institute of Australia and New Zealand (EIANZ) Award

2006: Sinkinson, Tamara M; 2007: Schaefer, Marissa; 2008: Simpson, Nicola; 2009: Wegener, Irene; 2010: Browett, Heather; 2011: *Kakoschke, Mary-Ann; *Smithies, Christopher; 2012: Skewes, Jo-Anna; 2013: Johns, Daniel; 2014: Wilhelm, Charmaine; 2015: Lewis, Richard; Schonfeldt, Karl

The Environmental Project Management Group Prize

2009: Dunlop, Chloe; Liddy, Emma Jo; Jones, Kerstin; 2010: Timms, Frank; Baddams, Kathleen, Roberts, Hayley; Cittadini, Laura; 2011: Habner, Nardine; McPhee, Joanne; Menadue, Terry [No longer offered]

The ESRI Australia GIS Prize

1996: *Gravestock, Paula, *Huff, Joe, *Whitehouse, Diana; 1997: Crossman, Neville; 1998: Heathcote, Caroline; 1999: Burden, Jennifer R; 2000: Treloar, Tracey A; 2001: *Green, Graham P, *Oswald, Philipp A; 2002: Wilkinson, Brett; 2003: Phasey, Brendan; 2004: Wong, Chi-Pong; 2005: Allen, Kelly M; 2006: Ey, Timonthy P; 2007: Hunkin, Hugh; 2008: Dudart-Aberdeen Peter; 2009: Browett, Heather; 2010: Carling, Emma; 2011: *Nguyen, Thuy; *Smithies, Christopher; 2012: Hughes, Paul; 2013: Clanahan, Michelle; 2014: Habner, Nardine; 2015: *Bryant, Lauren; *Milne, Kirsten

Exceptional Kangaroo Island Award for Highest Academic Achievement in the Bachelor of Ecotourism

2005: Brown, Geoffrey; 2006: Gregory, Alana; 2007: Wallwork, Clare; 2008: Christmas, Jenna; 2010: Meyer, Victoria; 2011: Greaves, Cheryl; 2012: Pindo, Aviad; 2013: [No longer offered]

The Flinders Prize in Physics

1993: Lahiff, Andrew D; 1994: Stockman, Kym A; 1995: Clisby, Nathan A; 1996: *Carlsson, Jesse L, *Clare, Bradley A, *Turner, Lincoln D, *Williams, Matthew L; 1997: Haselgrove, Henry L; 1998: Fee, Gregory P; 1999: Coleman, Victoria; 2000: Raeside, Mitchell; 2001: *Jones, Darryl B, *Orbons, Shannon M, *Zanker, Alexandra E; 2002: Skawronski, Tristan D; 2003: *Aitchison, Tony J, *Johnson, Lucas P, *Kharabash, Sergey; 2004: Blanch, Adam; 2005: Pesor, Nadine; 2006: Lawrance, Emma; 2007: Clancy, Kieran*; Makepeace, Joshua*; 2008: Schuler, Troy; 2009: *Tanaka, Yohei; *Bradshaw, Mark; 2010: Brice, David; 2011: No award; 2012: Sibley, Paul; 2013: Gamertsfelder, Lucas; 2014: Howard-Fabretto, Liam; 2015: Tucker, William

The Flinders Prize in Theoretical Physics

1993: No award; 1994: No award; 1995: Lahiff, Andrew A; 1996: Gunner, Susan M; 1997: Clisby, Nathan A; 1998: No award; 1999: *Haselgrove, Henry, *Carlsson, Jesse L; 2000: No award; 2001: No award; 2002: *Burrows, Stuart J, *Thomas, Adam J; 2003: *Jones, Darryl B, *Hoffmann, Luke N; 2004: Skawronski, Tristan; 2005: No award; 2006: No award; 2007: No award; 2008: No award; 2009: * Lawrance, Emma; 2010: May, Richard; 2011: *Kerrigan, Daniel; *Bradshaw, Mark;  2012: No award; 2013: No award; 2014: No award; 2015: No award

Flinders University Engineering Medal

2012: McIntyre, Joshua; 2013: Stevens, Gregory; 2014: Albrechtsen, James; 2015: Brackenridge, Jacob

The Forensic Science South Australia Prize for Forensic and Analytical Chemistry

2001: Lyons, Dani M; 2002: Crossman, Julia S; 2003: Dennis, Eric G; 2004: Carter, Stephanie; 2005: Gregg, Claire; 2006: Carroll, Christine; 2007: Partridge*, Emma; Martin*, Lucy; 2008: Camens, Joshua; 2009: Barter, Sheridan; 2010: Fergusson, Justine; 2011: Reeves, Tiffan; 2012: Stolk, Michael; 2013: Castle, Jared; 2014: Barnes, Christopher; 2015: Sully, Claire

The Graphics Computer Systems

[previously The Solbourne Prize in Computer Science]

1992: Bos, Eric T; 1993: Watt, Stuart L; 1994: Winn, Tiffany R; 1995: Cullen, Jamie SJ; 1996: Kernick, Philip S; 1997: [No longer offered].

IBM Prize for Excellence in Computer Science

1985: Herd, Stephen J; 1986: *Euripides, Peter, *Anderson, Craig G; 1987: Wright, David R; 1988: Chubb, Paul S; 1989: Ng, Ivy SW; 1990: Glover, John; 1991 [No longer offered].

IEEE Student Award for Excellence in Engineering

2012: Schultz, Benjamin; 2013: Crouch, Tenzin; 2014: Gerhardy, Samuel, Kerslake, Barbara-Anne; 2015: Rowston, Ryan

IET Student Prize

2012: Pivetta, Rowan; 2013: Shultz, Benjamin; 2014: Rigg, Adam; 2015: Couch, Tenzin; Kerslake, Barbara-Anne

The John Lewis Prizes in Geography

1974: Morton, Heather N; 1975: Bell, Martin J; 1976: *Overland, Christopher A, *Simionato, Renato P; 1977: Preston, Helen A; 1978: Lind, Robert M; 1979: George, Gregory C; 1980: Vaughton, Glenda V; 1981: Goddard, Garry K; 1982: Stratford, Elisabeth E; 1983: Esterman, Caroline SP; 1984: O'Brien, Stephen F; 1985: Hewitson, Gillian J; 1986: Evans, Patricia A; 1987: Pomeroy, Diana E; 1988: Lawn, Philip A; 1989: Fletcher, Jane E; 1990: Matthews-Cowey, Shari; 1991: Thorpe, Susan Jean; 1992: Watts, Vija; 1993: Bate, Graham J; 1994: Hassell, Jane K; 1995: Scarman, Gabrielle A; 1996: Johnston, Andrew B; 1997: Zander, Kristy (check spelling); 1998: Treloar, Tracey; Schultz, Rebecca; Jenkin, Thomas; 1999: Muller, Samantha L; Richards, Noel W; Snell, Jodie A; 2000: Beruldsen, Katrina M; Richards, Noel W; *Brindley, Anne F, *McFarlane, Thomas A; 2001: *Irvine, Vicki, *McLennan, Alan M; Pearson, Jillian N; Seaton, Tracey; 2002: Lambert, Cheryl; McLennan, Alan M; Gregory, Robert C; 2003: Rosso, Edvardo; McArthur, John; Tutton, Mark; 2004: Taniguchi, Kaoru; Christa, Iome; Katona, Laszlo, F; 2005: Taylor, Susanne L; Govindaswamy, Karpagam; O'Connor, Paul R; 2006: Owen, Sophie A, Schaefer, Marissa K; Stead, Michael; 2007: Bruce, Robert; Bishop, Renee; Schaefer, Marissa; 2008: Browett, Heather; Simpson, Nicola; Salafia, Matthew; Cuthill, Thomas; 2009: Liddy, Emma Jo; Browett, Heather; Kamitakahara, Rebecca; 2010 Harris, Mark; Jones, Kerstin; Moffitt, Grant; Thompson, Sabine; Timms, Frank; 2011: Habner, Nardine; Nou, Xavia; Jacobs, Simon; 2012: Redigolo. Bridgette; 2013: Milne, Kristen; Doeke, Tegan; Fulton, Sam; 2014: Linnett, Isabella; Daly, Leon; Cameron, James; 2015: Kubilius, Lina; Stevenson, Clare; Al Shamli, Issa Saleh Ali Suliaiman

Les Heathcote Award for Environmental Management

[formerly Les Heathcote Award for Environmental Management (Undergraduate) until 2004]

2000: Muller, Samantha L; 2001: *Randall, Jayne, *Symonds, Jacqui; 2002: Harper, Megan L; 2003: Watts, Jacqueline; 2004: Grow, Phoebe*; Sarangoo, Radnaaragchaa*; 2005: Vo, Van Phong; 2006: Anders, Louise; 2007: Hastie, Brenton; 2008: Clark, Ben; 2009: Way, Catherine; 2010 Chantea, Chaing; 2011: Hoang, Thi; 2012: Quasney, Christopher; 2013: No award; 2014: Valente, Andres; 2015: Koka, Peter

The Malcolm Thompson Prize for Research in Organic Chemistry

2004: Dennis, Eric; 2005: March, Taryn Lee; 2006: Gregg, Claire; 2007: Hixson, Josh; 2008: No award; 2009: Murphy, Rhys; 2010: Norman, Rebecca; 2011: Norris, Matthew; 2012: No award; 2013: Andersson, Jakob; 2014: Castle, Jared; 2015: Alcock, Lisa

The Max Clark Prizes in Science and Engineering

1996: Dowling, Natalie; McInerney, Stephen; Moller, Cindy; Stockman, Kym A; Zammit, John; 1997: Chittleborough, James B; Clisby, Nathan A; Edson, Daniel; Gove, Aaron; Smith, Joanne; 1998: Delpin, Marina A; Haselgrove, Henry L; Jahangiri, Saba; Pederson, Bjorn; 1999: Bellamy, Stephen; Bramley, Helen; Goodall, Vanessa L; Henderson, Steven T; Janusz, Agnieszka; Prowse, Thomas A; Robinson, David J; 2000: Coleman, Victoria A; Jeffrey, David W; Luerssen, Martin H; Mee, Aija C; Parsons, Janene L; 2001: Green, Graham P; Lyons, Dani M; McLeish, Michael J; Parsonson, Adrian GP; Thomas, Adam J; 2002: Banks, Edward W; Crossman, Julia S; Jones, Darryl B; Morgan, Michael G; 2003: Skawronski, Tristan D; Dennis, Eric G; Loo, Grace H; Reed, Joanne; 2004: Sulda, Melanie; Wray, Helen; Aitchison Tony; Johnson, Lucas; Kharabash, Sergey; 2005: Debs, John; Gregg; Claire; Barlow, Anders; Blanch, Adam; Smith, Annabel; 2006: Bernardo, Kristie; Bowden, Enys; Carroll, Christine; Decourcy-Ireland, Emma; Loo, Li; Raeside, Tyler; 2007: Emma Lawrance; Kym McNicholas; Darren Alcoe; David Rothall; Valene Hsu-Lin See; 2008: Clancy, Kieren; Collins, Tegan; Makepeace Joshua; Tregenza, Nathanael; Yates, Madeline; 2009: Kamitakahara, Rebecca; Larsen, Lachlan; Guerin, Julie; Smith-Harding, Tamsyne; Scaffidi, Katherine; 2010: Bourne, Christopher; Bradshaw, Mark; Daniels, Thomas; Norris, Matthew; Pearson, Sarah; 2011: Sambrooks, Lawrence; Reeves, Tiffany; Hassam, Christopher; Adams, Felise; Clark, Sea;  2012: Adams, Shaun: Gear, David; Penn, Alexander; Pivetta, Rowan; Stevens, Gregory; 2013: Albrechtsen, James; Chittleborough, Huw; Sibley, Paul; Smith, Jason; Wooldridge, Tobias; 2014: Alcock, Lisa; Custance, Georgina Fisher, Jody; Nazimi, Leila; 2015: Bartle, Jennie; Howard-Fabretto, Liam; Nitschke, Joshua; Roush, Alison; Wray, Jordan

The Michael Wills Prize in Physics and Astronomy

[previously The Michael Wills Prize in Astronomy]

1995: Taylor, Vanessa; 1996: Misso, Genaya E; 1997: Gilbert, Laura M; 1998: Dickson, Craig S; 1999: Mitchell, Colin; 2000: No award; 2001: No award; 2002 No award; 2003: No award; 2004: No award; 2005: Lawrance, Emma; 2006: Makepeace, Joshua; ; 2007: Ellis-Gibbings, Lilian; 2008: Pfeiffer, Andrew; 2009: Hassam, Christopher; 2010 No award; 2011: *Snuszka, Jaroslaw; *Sibley, Paul; 2012: Gamertsfelder, Lucas; 2013: Wray, Jordan; 2014: Stacey, Kaili; 2015: Voss, William

Microchip PIC® Prize

2005: Jennings, Mark; Nguyen Phuong; 2006:Tregenza, Daix; Yates, Madeleine; 2007: *Cottam, Darren; *Chatfield, Mark [No longer offered]

Murray McCaskill Medal in Geography

1993: Jarvis, Christina H; 1994: Kirby, Steward B; 1995: Muffet, Leanne T; 1996: Marshall, David C; 1997: Bickl, Martin; 1998: Parker, Phillip; 1999: Jenkins, Thomas J; 2000: Schultz, Rebecca J; 2001: Thiel, Veronika; 2002: Shule, Elen R; 2003: Watts, Jacqueline; 2004: No award; 2005: Mazourenko, Elena V; 2006: Rosso, Edoardo G; 2007: Parham, Erin; 2008: Anderson, Nicole; 2009: Grantham, Stephanie; 2010: Wegener, Irene; 2011: Browett, Heather; 2012: Carter, Ellen; 2013: No award; 2014: Menadue, Terry; 2015: Morgan, Andrew

Prime Prizes in Computer Science

1985: Sallistio, Benedetta C; *Gamble, Andrew, *Lee, Yoke Meng; Collins, Stewart A; 1986: Umehara, Toshiaki; Murnane, Craig A; *Ames, Andrew J, *Lee, Yoke Meng; 1987: Vamplew, Peter W; *Sturges-Britton, Malcolm R, *Milne, Linda K, *Gibbins, Danny, *Lewis, Peter F, *Wood, Karen E; 1988: Orbach, Julian J; Vamplew, Peter W, Humphries, Cameron S; 1989: Ng, Ivy SW; Vamplew, Peter W; Chubb, Paul S; 1990: Medlin, Andrew, Tan, Poh, Searle, Stephen; 1991 [No longer offered].

The Prospectors Supplies Prize in Geology

1995: Clark, Deborah S; 1996: No award; 1997: Smitt, Christopher; 1998: Spurrier, Joanne; 1999: No award; 2000: No award; 2001: No award; 2002 [No longer offered].

REDARC Technologies Prize in Electronics

2012: McIntyre, Joshua; 2013: Renfrey, Joshua; 2014: Donnelly, Bradley; 2015: Cross, Thomas; Langley, Ryan

The Richard Coultas Award for Highest Academic Achievement in First Year Biology

2005: Carr, Melody; 2006: Haines, Alex; Stedman, Ashleigh; 2007: Hoffman, Emily; 2008:King, Hamish 2009: Aravinthan Visvanathan; 2010: Friend, Natasha; 2011: Smith, Jason; 2012: Goenawan, Ivan; Nazimi, Leila; 2013: Liddle, Nerida; 2014: Aucote, Sarah; 2015: McLeod, Ashley

The Royal Australian Chemical Institute (SA Branch) Prize

1984: Duggan, Peter J; 1985: Whetton, Narelle T; 1986: No award; 1987: *Adams, Kieter Klaus, *Taylor, Dennis K; 1988: Chamalaun, Nicole D; 1989: Carroll, John G; 1990: No award; 1991: Smith, Jason; 1992: Alexander, ULA; 1993: Veluayitham, Sheela; 1994: Jones, David M; 1995: Smith, Paul A; 1996: Mann, Timothy A; 1997: Mackenzie-Ross, Heather L; 1998: *Jahangiri, Saba, *Ranzijn, Tangerine; 1999: No award; 2000: Richards, Sally; 2001: No award; 2002: No award; 2003: No award; 2004: No award; 2005: Hill, Jessica Marie; 2006: No award; 2007: Lawrance, Emma; 2008: Makepeace, Joshua; 2009: Sierke, Jonathan; 2010: Norris, Matthew; 2011: *Hassam, Christopher; *Clark, Sean; 2012: Stolk, Michael; 2013: O'Brien, Nathan; 2014: Alcock, Lisa; 2015: Bartle, Jennie

The Royal Geographical Society of South Australia John Lewis Silver Medal

1998: O'Dwyer, Lisel A; 1999: No award; 2000: Li, Wei; 2001: No award; 2002: No award; 2003: Yoshida, Michiyo; 2004: Crossman, Neville D; Kearins, Bridget; 2005: Candy, Janet Heather; 2006: Smailes, Peter; 2007: Nawaz, Md; 2008: Bunce, David; 2009: Richards, Noel; 2010: Lee, Susan; 2011: Rosso, Edoardo; 2012: Peters, Kristine; 2013: Sahertian, Irene; 2014: No award; 2015: Johnson, Paul

The Royal Society of Health Prize

1994: Flint, James A; 1995: McLoughlin, Antony S; 1996: Craig, Duncan L; 1997: *Powell, Julie A, *Thomas, Katherine D; 1998: Feleppa, Adele; 1999: Hogan, David L; 2000: *Benovic, Anita, *Montgomerie, Kerin L; 2001: *Fearnley, Emily J, *Gaskin, Sharyn E; 2002: Pasetto, Raimondo A; 2003: Patane, Tina-Marie; 2004: Kazepidis, Despina; 2005: Nunn, Catherine M; 2006: Carter, Madeleine; Hopkins, Joshua; Maciunas, Carolyn; Tscharke, Melissa; 2007: Vickers, Andrew B; 2008: Sethi, Deepti; 2009: Cookson, Catherine; 2010: Al-Obaidi, Tamara; 2011: Jose, Jane [No longer offered]

RS Components Final Year Engineering Project Prize

1997: *Letzepis, Nicholas A, *Lewis, Vaughan P; 1998: *Grabb, Alyssa E, *Wilhelm, Trudi E; 1999: Smith, Jason LP; 2000: Langhans, Alex; Perejogin, Vladimir; Whitington, Brenton; 2001 Pallotta, Olivia; Wilson, Jodie; 2002: McLeod, Kate; 2003: Namati, Eman; 2004: Tsakiris, Nicholas; 2005: Chapman, Darius; 2006: Field, Julian; Keane, Elliott; 2007: Brown, Michael; 2008: Bennie, Kym; 2009: Awadalla, Maged; 2010: Colquhoun, Paul; 2010: Colquhoun, Paul; 2011: McIntyre, Joshua; 2012: Diment, Laura; 2013: No award; 2014: No award; 2015: No award

The Saab Systems Academic Achievement Prize

2005: Whaite, Lyndon; 2007: Badgery, Tom; 2008: No award 2010: Noack, Katherine [discontinued]

The Saab Systems Engineering Excellence Prize

2005: Bessell, Travis; Randell, Matthew; 2006: Kargas, Nasr-Eddine; Ebdell, Shaun; 2007: Tabor, Matthew; 2008: Tiley, Mawson; 2009: *Daly, Liam; *Adams, Morgan; 2010: Noack, Katherine [discontinued]

Sage Automation Prize in Robotics and Computer Systems Engineering

2012: Penley, Scott; 2013: Pivetta, Rowan; 2014: Anderson, Matthew; 2015: Illman, Benjamin

School of Environment Postgraduate Award for Teaching Excellence

2006: Richards, Noel; 2007: No award 2008: Bunce, Davideo; 2009: No award; 2010 No award; 2011: Irvine, Dyla; 2012: Irvine, Dylan; 2013: No award; 2014: Whiley, Harriet; 2015: Andrew, Robert

The School of the Environment Postgraduate Award for Public Research Output

2006: Malone, Gavin; 2007: Rossa, Edoardo; 2008: Rossa, Edoardo; 2009: Rosso, Edoardo; 2010 No award; 2011: No award; 2012: Whiley, Harriet; 2013: Morgan, Leanne; 2014: Cranswick, Roger; 2015: Sasidharan, Salini

The School of the Environment Postgraduate Award for Service to Professional and University Communities

2006: Lee, Susan; 2007: Malone, Gavin; 2008: Rossa, Edoardo; 2009: Bunce, David; 2010 No award; 2011: No award; 2012: No award; 2013: Johnson, Paul; 2014: No award; 2015: O'Donahoo, Francis

Society of Medical and Biomedical Engineering SA (SMBE) Prize in Biomedical Engineering

2012: Diment, Laura; 2013: Sidari, Ryan; 2014: Lawless, Issac; 2015: Ward, Daniel

The Solbourne Prize in Computer Science

1990: Brader, Michael; 1991: Searle, Stephen; 1992: [see The Graphics Computer Systems Prize]

The Soroptimist International Southern Districts of Adelaide Prize for High Achieving Women

2008: Yates, Madeline; 2009: Ellis-Gibbings, Lillian; 2010: Pearson, Sarah; 2011: *Gontar, Amelia; *Custance, Hannah; 2012: Wu, Lee-Ying; 2013: Fusco, Diana; 2014: Alcock, Lisa; Custance, Georgina Fisher, Jody; 2015: Bartle, Jennie

The South Australian Tourism Commission Award for Best Project in the Bachelor of Ecotourism

2005: *Johnson, Karen; *Brown, Geoffrey; 2006: *Burgess, Sarah; *Piper, Trevor; 2007: Allen*, Noni Louise; Martin*, Naomi; 2008: Carle, Brenton; 2009: Ellis-Gibbings, Lillian; 2010: Meyer, Victoria [No longer offered]

The State Bank of South Australia Prize in Computer Science

1987: Murnane, Craig A; 1988: Humphries, Cameron S; 1989: Vamplew, Peter W; 1990: Orbach, Julian; 1991: Prathip, Sukpituk; 1992: Joswig, Paul W; 1993: Galliford, Anthony S; 1994: McIntosh, Sally A; 1995 [No longer offered].

The Western Mining Prize for Excellence in Geoscience

1987: Cookey, David Brian; 1988: No award; 1989: *Bishop, Patrick J, *Whellams, Jonathon M; 1990: Crosato, Simon; 1991: Dutkiewicz, Adriana; 1992: Watkins, Wendy R; 1993: Matthai, Carsten; 1994: Bongers, Elizabeth A; 1995: Steele, Maris Z; 1996: Gill, Robyn L; 1997: No award; 1998: No award; 1999: No award; 2000: No award; 2001: No award; 2002 [No longer offered].