For more information about special sessions, please contact Vladimir Ejov.

 

Title Organisers Keynote Speakers Abstracts
Algebraic Geometry and Representation Theory

Anthony Henderson (University of Sydney)

Shrawan Kumar Abstracts
Applied Mathematics

Bob Anderssen (CSIRO)

Yvonne Stokes (University of Adelaide)

Troy Farrell Abstracts
Combinatorics

Amy Glen (Murdoch University)

Jamie Simpson (Curtin University)

  Abstracts
Complex Analysis and Geometry

Gerd Schmalz (University of New England)

Yuri Nikolaevsky (La Trobe University)

Grant Cairns (La Trobe University)

Francine Meylan Abstracts
Computational Mathematics

Quoc Thong Le Gia (University of New South Wales)

Bishnu Lamichhane (University of Newcastle)

Ian Turner Abstracts
DST Group and Industrial Mathematics session Paul Gaertner (Defence Science Technology Organisation)   Abstracts
Dynamical Systems

Cecilia Gonzalez-Tokman (University of Queensland)

Gary Froyland (University of New South Wales)

  Abstracts
Games and Applied Stochastic Processes

Jerzy Filar (Flinders University)

Michael Haythorpe (Flinders University)

Vladimir Ejov Abstracts
Geometry and Topology

Jonathan Spreer (University of Queensland)

Wolfgang Globke (University of Adelaide)

  Abstracts
Groups and Monoids

Murray Elder (University of Newcastle)

Volker Gebhardt (University of Western Sydney)

Alexander Fish Abstracts
Harmonic Analysis and Partial Differential Equations

Melissa Tacy (University of Adelaide)

Huy Nguyen (University of Queensland)

  Abstracts
Mathematical Biology

Joshua Ross (University of Adelaide)

Edward Green (University of Adelaide)

  Abstracts
Mathematics Education

Deborah King (University of Melbourne)

Joann Cattlin (University of Melbourne)

Amie Albrecht (University of South Australia)

  Abstracts
Mathematics of Medical Imaging

Murk Bottema (University of Flinders)

Gobert Lee (University of Flinders)

Simon Williams (University of Flinders)

Michael Ng Abstracts
Mathematical Physics

David Ridout (Australian National University)

Jon Links (University of Queensland) 

  Abstracts
Number Theory

Timothy Trudgian (Australian National University)

Michael Coons (University of Newcastle)

  Abstracts
Operator Algebras and Functional Analysis

Aidan Sims (University of Woollongong)

Mathai Varghese Abstracts
Probability

Giang Nguyen (University of Adelaide)

Leonardo Rojas-Nandayapa (University of Queensland)

Phil Pollett Abstracts
Statistics

Darfiana Nur (Flinders University)

Inge Koch

Richard Boys

Abstracts

Variational Analysis and Optimisation

Regina Burachik (University of South Australia) - primary contact person

Yalcin Kaya (University of South Australia)

Adil Bagirov (Federation University)

Alexander Kruger (Federation University)

Jon Borwein Abstracts